776 313 028 | hajn@hajn.cz
Český výrobce
Luxusní kožené galanterie
since 1904
  • Dámy
  • Páni
Poradce
Infolinka Hajn
776 313 028
hajn@hajn.cz
OBCHODNÍ PODMÍNKY
Vstup zde
KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Vstup zde
ODBĚR NEWSLETTERU
Přihlásit se

Ošetření a údržba kožených výrobků

Kožené výrobky mají sami o sobě dlouhou životnost. Pokud ale chcete, aby vám dělaly radost ještě déle a zachovaly si co nejlepší, neobejdete se bez pravidelné údržby a ošetření. Jak tedy pečovat o kožené výrobky?

Běžná údržba a odstranění nečistot

Drobné nečistoty z hladké kůže odstraníme pomocí mýdlové pěny a hadříku. Aby nevznikly nevzhledné mapy nebo useň neztvrdla, kožené výrobky nemáčíme. Určitě nedoporučujeme používat běžné saponáty, které by mohly kůži odmastit a narušit. Hrubší nečistoty se odstraňují speciálními přípravky, které jsou ke kůži šetrné. Do velkých nečistot nebo čištění hrubé kůže či kůže s chlupem s nepouštějte sami a přenechte péči o tyto výrobky profesionálům.

Prevence

Stejně tak, jako se obuv impregnuje, tak i na kožené doplňky existují speciální balzámy, které kůži ošetří a vytvoří ochranný film. Po mnohaleté zkušenostech doporučuje Hajn ošetření přírodními produkty Renapur, které kůži vyživí a obnoví její přirozený vzhled. Nanesení ochranného přípravku není trvalé a mělo by se pravidelně opakovat.

Součástí každé kabelky Hajn je také ochranný vak z netkané textilie, který je ideální na ukládání a ochrání kabelku při skladování.

8 rad, jak se starat o kožené výrobky

  1. Nikdy nepoužívejte chemikálie či saponáty, které by mohly kůži odmastit a nejsou určené pro ošetření usní.
  2. Nikdy na kožené kabelky a doplňky nepoužívejte vosky a krémy na obuv – mají jiné vlastnosti, než balzámy na ošetření kožené galanterie.
  3. Kabelka není kufr – nenoste v ní velkou zátěž, jinak hrozí vytahání a deformace kůže.
  4. Zipy a kování je vhodné ošetřit vybavením pro čištění šperků.
  5. Pokud kabelku nenosíte, zabalte ji do ochranného obalu. Nikdy výrobky dlouhodobě nenechávejte vystavené slunečnímu záření.
  6. Pokud je kabelka mokrá, vždy ji do sucha vysušte (nikdy ji nesušte pomocí tepla – topení, krb, fén...).
  7. Pokud odstraňujete skvrny, čistěte výrobek jako celek – ne pouze část.
  8. Kůže reaguje na změnu teplot, proto nedoporučujeme výrobky vystavovat vyšším teplotám (slunečním paprskům, topení...).

Nezapomeňte, že kůže je živý přírodní materiál a podobně jako dřevo pracuje a reaguje na okolí. Během nošení může změnit barvu či získat patinu. Na toto myslete i při údržbě – pokud se kůže promáčí, mohou na ní vzniknout barevné mapy, podobně jako za použití nevhodných chemických látek. Třísloviny stále pracují a dávají koženým výrobkům život. Nezapomeňte tedy na to, že kůže se časem může lehce změnit a získat osobitý charakter.