Úvod /

Home /

Kolekce Bělásek/

Kolekce Bělásek

INSPIRACE

Když mě bylo asi tak deset let, měli jsem před naším domem malou zahrádku, kde náš děda spolu s babičkou pěstovali všelijakou zeleninu. Někdy se stávalo, že na naší zelenině si i mimo nás pochutnávaly housenky běláska zelného. Děda nás posílal s plastovým belíkem, abychom tyto housenky sesbírali a následně je házeli slepicím. Tuto kolekci jsem vytvořila jako omluvu všem housenkám běláska zelného, kterým jsem takto zmařila život.
 
 
 

BĚLÁSEK ZELNÝ

Bělásek zelný (Pieris brassicae) je hojný druh motýla z čeledi běláskovitých. Vyskytuje se nejčastěji v zemědělských krajinách, na loukách, parcích a zahradách na rozsáhlém území Evropy, v severní Africe a v Asii, kde zasahuje až po Himálaj.

Bělásek zelný je větší motýl, v rozpětí křídel měří 5–6,5 cm. Křídla má z vrchní strany bílá s černými konci, jejich spodní strana je nažloutlá s dvěma tmavými skvrnami. Mezi pohlavími

je dobře patrný pohlavní dimorfismus, samice mají totiž na rozdíl od samců dvě velké černé skvrny na vrchní straně křídel.

Samička klade nejčastěji na brukvovité rostliny 20 až 100 žlutých vajíček. Housenky jsou nažloutle zelené se žlutými proužky a místy i tmavými skvrnami a zdržují se ve skupinách. Před predátory, kterými jsou např. ptáci nebo vosy, se chrání pomocí odporně páchnoucí látky, která se vytváří v jejich těle. Kukla je taktéž zeleno-žlutá, tmavě skvrnitá. Ročně vytváří obvykle dvě generace.

DETAIL MALBY

Motiv na kabelce je vytvořen kombinací dvou malířských technik airbrushem a malbou.

BAREVNÉ VARIANTY

popi6

VÝROBA

      

 

Nahlédněte do naší dílny a podívejte se, jak vzniká kabelka.