ART

Pokud chcete skutečně něco výjímečného, jste na správném místě. Každá kabelka z řady art je absolutním originálem. Neexistují dvě stejné. Jsou ručně malované nebo jinak dekorované. Jsou uměleckými díly, které majitelku provázejí životem. Kabelky řady Art nejsou pouhými předměty k nošení osobních věcí, ale vyjadřují určitý atribut osobnosti každého člověka.  


Malovanou kabelku od Veros – Veroniky Hajn Janouškové má ve svých sbírkách i Národní muzeum v Praze.

LINORYT

LINORYT

GRAFIKA

Grafika ve smyslu grafiky umělecké je jedním z druhů výtvarného umění. Vymezení pojmu je poměrně složité. Obecně můžeme říct, že grafikou nazýváme umělecké dílo, kdy umělec použije jednu z grafických technik a dílo rozmnoží ručním řemeslným postupem na předem stanovený počet exemplářů. Počet exemplářů tvoří náklad, za který umělec odpovídá, a proto jej také podepisuje. Každý z exemplářů je považován za originál, nikoliv za kopii.


LINORYT

Motiv na kabelách a peněženkách je zhotoven pomocí jedné z nejstarších grafických technik: tisku z výšky. Po přenesení kresby na štoček, postupně pomocí různých druhů rydel a dlátek se odebírá materiál kolem kresby. Vyryté místo bude na výsledné grafice bílé. Barva se nanáší válečkem na vyvýšená místa matrice, odtud se obraz přenese na kůži prostřednictvím grafického lisu nebo ručně pomocí válečků a kostic silným přítlakem.

Otisk grafiky pomocí linorytových matric

Nahlédněte do naší dílny a podívejte se, jak vzniká kabelka.

Jak už, to tak bývá, každý tvůrce prochází nějakým procesem, zkouší nové postupy a techniky. Ani já jsem nebyla výjimkou. A než jsem si našla svoji techniku, zažívala jsem spoustu tvůrčích neúspěchů a zklamání. Kombinovala jsem různé druhy uměleckých technik s různými druhy malířských barev. Konzultovala jsem své postupy s několika odborníky jak z Vysoké školy chemicko-technologické ve Zlíně, tak i s lidmi, kteří se zabývají celým výrobním procesem usní v Čechách, tak i v Itálii. Vždy jsem zvolila nějaký výrobní postup, ten jsem aplikovala zejména na číšnickou peněženku, kterou jsem darovala do místní hospody. Číšnice ji nějaký čas používaly, stokrát za den ji vytahovaly z číšnického pouzdra. Na takto používaném a zatěžovaném výrobku jsem mohla v poměrně krátké době vyhodnotit z míry poškození, jaká použitá technika bude nejlepší.

MALBA

MALBA

Malba akrylovými barvami.


Linorytový otisk je v některých partiích zvýrazněn lavírováním lihovými barvami na kůži. Otištěná grafika je štětcem domalována akrylovými barvami na kůži, v některých partiích je použita technika aerbrushe (tzv. americká retuš). Pozadí je dotvořeno tzv. tamponováním pomocí mořské nebo pryžové houby. 
 

  

Ukázky malovaných předních dílů kabelky

FIXACE


Na hotový obraz je nanesen v několika vrstvách vzduchovou pistolí nebo válečkem pružný lak. Nakonec je celá malba pod vysokou teplotou a tlakem fixována zažehlením masivním hydraulickým lisem v nedaleké koželužně v Solnici.
Při výrobě kabelek a peněženek je kladen důraz na volbu kvalitního materiálu a precizní zpracování. Výrobky jsou ušity z pravé kůže. Charakteristickým a zároveň přirozeným znakem tohoto přírodního materiálu je kresba kůže, která podtrhuje jedinečnost každého modelu.
 

VÝROBA

VÝROBA

DO SVÝCH KABELEK VKLÁDÁM KUS SEBE


Mým cílem není vyrábět tisícové série kabelek, ani konkurovat světovým značkám. Ráda bych tvořila kabelky, které budou osobité a rozpoznatelné od těch ostatních. Chtěla bych našim kabelkám vdechnout duši. Chtěla bych, aby lidé, kteří je nosí je měli rádi a vytvořili si k nim osobitý vztah. Přála bych si, aby naše výrobky se staly nedílnou součástí životních příběhů našich zákazníků.
Výroba kabelky je kolektivním dílem, složeným z mnoha dílčích profesních operací. Velmi si vážím všech pozitivních a tvůrčích lidí, kteří mě v práci obklopují.
Chtěla bych pro ně vytvořit příjemné a přátelské prostředí, aby každý den přicházeli s pocitem, že to, co vytvářejí dává smysl.

  

Ukázka výroby ručně malovaných kabelek.

LIMITOVANÁ EDICE

LIMITOVANÁ EDICE

 • Motiv na kabelce je vytvořen kombinací dvou uměleckých technik: grafiky a malby.
 • Malované kabelky jsou vyráběny v limitovaných sériích v různých barvách od jednoho motivu (linorytu) a vzoru (modelu).
 • Každá malba na kabelce je autorkou signována pseudonymem VEROS
 • Edice výrobků je vždy označena číselným kódem. (První číslo udává vzor výrobku, druhé barvu, třetí je rok a měsíc výroby, čtvrté číslo znázorňuje linorytový motiv, páté číslo označuje pořadové číslo série.)
 • Kód je skrytě ručně napsán černým perem na rubovou stranu vizitkové kapsičky spolu s vlastnoručním podpisem autorky.
 • Každá kabela je absolutním originálem, neexistují dva totožné výrobky.
 • Každý ručně malovaný výrobek je vyfotografován a pokud je to možné, je i zaevidován jeho majitel. Jinými slovy lze říct, že existuje přesný seznam všech výrobků a jejich majitelů.
 • Součástí každého modelu je dárková krabice, certifikát pravosti s poděkováním a vlastnoručním podpisem autorky malby Veroniky Janouškové a výrobcem Pavla Hajna.
   

O AUTORCE

O AUTORCE

Olej na plátně 220 x 150 portrét muže PETR

 
 
VERONIKA JANOUŠKOVÁ
 
BcA. Veronika Janoušková se narodila 22. 10. 1978 v Hradci Králové. Studovala Institut restaurování a konzervačních technik v Litomyšli u prof. Libora Kodyma. V současné době se věnuje designu originálních výrobků z kůže a hyperrealistické malbě. Jak sama autorka říká:“ Chtěla jsem propojit dva odlišné světy: Moji slabost pro grafické techniky, s kterou jsem se seznámila na Vysoké škole, s výrobou kožené galanterie, kterou jsem zdědila po svém dědovi a otci, v rodinné firmě HAJN.“ Veronika Janoušková tvoří pod pseudonymen VEROS.
 
 
 
STUDIUM
 • 1990-1994 Gymnázium Dr. Emila Holuba, Holice v Čechách (všeobecné vzdělání)
 • 1995-1997 Střední odborná škola galanterní, Třebechovice pod Orebem (design kožené galanterie)
 • 1998 Traiding centum, Litomyšl (anglický jazyk)
 • 1999-2003 Institut restaurování a konzervačních technik, Litomyšl (restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů)
 
 
PRACOVNÍ ZAHRANIČNÍ POBYTY
 • 2001 studijní a pracovní pobyt v Berlíně
 • 2003-2004 pracovní pobyt v Paříži
 
 
RESTAURÁTORSKÁ LICENCE
 • 2006 Získání povolení k restaurování státem chráněných památek PAPÍRU. (Vydáno ministerstvem kultury ČR.)
 • 2006 Získání povolení k restaurování státem chráněných památek HISTORICKÉ KOŽENÉ KNIŽNÍ VAZBY (Vydáno ministerstvem kultury ČR.)
 • 2006 Získání povolení k restaurování státem chráněných památek PERGAMENOVÝCH LISTIN. (Vydáno ministerstvem kultury ČR.)
 
 
VÝSTAVY
 • 2017 Výstava malovaných kabelek a peněženek v galerii ANDĚL - Olomouci.
 
 
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY
 • 2015 ZUJI MODE - Hostinec u Hubálků - společenský sál - Kostelecká Lhota
 • 2016 ZUJI MODE - Hotel Studánka - společenský sál - Kostelec nad Orlicí
 • 2016 ELEGANCE BEZ BARIER - charitativní akce - společenské centrum - Rychnov nad Kněžnou
 • 2017 MUŽ ROKU - Módní přehlídka při příležitosti konání soutěže - Brno 
 • 2018 BLUE LADY - Sokolovna - Borohrádek
 • 2019 DNY MARIENNE - obchodní centrum Aupark - Hradec Králové
 • 2021 PORTÁL i60 - Módní přehlídka - Pelleho vila - Praha
 • 2021 PORTÁL i60 - Módní přehlídka - Společenské centrum - Radotín
 
 

Malá výstava malovaných kabelek v soukromém ataliéru Veroniky Janouškové.

VIDEO

VIDEO