Úvod /

NÁŠ PŘÍBĚH /

NÁŠ PŘÍBĚH /

NÁŠ PŘÍBĚH

 

Naše rodinná kožařská tradice začala někdy na přelomu 19. a 20. století. Dnes je to již čtvrtá generace, která se tímto oborem zabývá. Každá z generací do firmy vnesla něco osobitého a přispěla tak, k dalšímu vývoji naší firmy.

 

I. GENERACE

KAREL HAJN (8. 5. 1888 - 6. 6. 1961) byl koželuhem v koželužně v Týništi nad Orlicí.

KAREL ANDRES (2. 1. 1888 - 5. 1. 1960) byl ševcem a příležitostným fotografem a vyráběl doma sportovní boty.

 

II. GENERACE

Fotografie Františka Hajna jako hlavního návrháře firmy Kauder&Frank v Třebechovicích pod Orebem.

 

FRANTIŠEK HAJN (27. 10. 1919 - 5. 3. 2012) 

František Hajn se narodil 27. 10. 1919 v Petrovicích nad Orlicí v rodině koželuha. Vyrůstal spolu s 5 sourozenci. Vychodil 5 tříd obecné a 4 třídy měštanské školy. V době, kdy vycházel školu, jeho otec byl zaměstnán na částečný úvazek, a proto nemohl absolvovat učitelský ústav, jak původně jeho rodiče zamýšleli. Proto se v roce 1936 vyučil ozdobníkem v brašnářském řemesle a příležitostně se věnoval modelářství, ve kterém později našel hlavní uplatnění. Po vyučení pracoval v Tvorbě v Týništi nad Orlicí a v továrně na kůže a kožené zboží Kauder & Frankl v Třebechovicích pod Orebem. Za války byl totálně nasazen v německém Waldenburgu. Po válce byl zaměstnán v Lomnici nad Popelkou jako vedoucí výroby u firmy H. Zajíce. Později se usadil v Borohrádku, kde externě pracoval pro Sněžku Náchod a Technoplast Topolčany. Se svou ženou Marií měl 3 děti: Karla, Marii a Pavla, který později převzal štafetu brašnářského řemesla. V důchodovém věku se věnoval drobným opravám galanterního zboží. Zemřel v Borohrádku v roce 2012 ve svých 92 letech.

 

          

1. obr. Výuční list z ozdobnického řemesla  Františka Hajna. 2. obr. František Hajn při práci s panem Zajícem. 3.obr. Kartotéka vlastních modelů Františka Hajna.

 

III. GENERACE

PAVEL HAJN (14. 1. 1951) - zakladatel firmy Pavel Hajn-výroba kožené galanterie.

Podnikání Pavla Hajna začalo 31. srpna roku 1989, jako jeden z prvních podnikatelů spolu se svým tehdy 70tiletým otcem začal v rodinném domku a v podkrovní místnosti na šlapacím stroji Lada opravovat a později i vyrábět koženou galanterii. V té době byl nedostatek zboží, nestačili vše sami vyrábět, a proto asi po půl roce přijali svého prvního zaměstnance. V následující době firma Hajn prošla dynamickým vývojem, musela překonat spoustu překážek. Pořídili jsme asi 15 šicích strojů na různé druhy šití, 3 hydraulické lisy, štípačku, kosičku, řezačku na pásky, barvičku a lepičku, jinými slovy jsme měli kompletní vybavení. Koupili jsme si svoji dílnu i nemovitost na náměstí v Borohrádku, kde jsme otevřeli naši první vzorkovou prodejnu. Práce stále přibývalo, v největším rozkvětu jsme zaměstnávali 25 lidí.

 

Z deníku Pavla Hajna:

To, co jsem na začátku považoval za úžasné, že nemusím ráno brzy vstávat a dojíždět do práce, se po třech letech úplně změnilo. V průběhu těch let jsme svůj rodinný dům totálně „zaplavili“ podnikáním, ztratili veškeré soukromí. Náš dům se stal velkým průchozím skladištěm. Materiál a výrobky byly úplně všude – ve sklepě, na chodbě, v obýváku, i ložnici kolem postele, dokonce i v kuchyni, která sloužila také jako kancelář s psacím strojem a později prvním počítačem PC 286. Od časného rána procházeli naším domem zaměstnanci, ze sklepa se ozývalo dunění sekacích lisů a z podkroví bručení šicích strojů. Denně přijelo 5-10 zákazníků a do toho všeho se nám narodilo třetí dítě. Řekli jsme si DOST! Podnikání musí z domu, nebo se z toho zblázníme!

Plánovali jsme postavit na zahradě dílnu. Týden před začátkem výkopových prací jsme se dozvěděli, že je na prodej vedlejší budova bývalého zdravotního střediska. Tu jsme tedy koupili a celé podnikání přestěhovali tam. Jelikož se firma stále rozrůstala, v roce 2006 jsme přistavěli sklad a dílnu. Naše firma prosperovala. Bohužel, v roce 2008 nastala celosvětová krize, kvůli které se náš obrat snížil o 35 %. Byla to tehdy velká rána. Jen díky tomu, že jsme vyráběli pouze svoje výrobky, nebyli jsme na nikoho vázáni a měli síť svých stálých odběratelů, jsme tuto krizi překonali.

 

 

IV. GENERACE

VERONIKA JANOUŠKOVÁ rozená Hajnová (22. 10. 1978), zakladatelka firmy HAJN s.r.o.

Zabývá se výrobou ručně malovaných kabelek a peněženek. Je majitelkou vzorkové prodejen v Pardubicích a stará se o internetový prodej.

 

 

SORTIMENT

 

Vyrábíme koženou galanterii. Náš sortiment je velmi pestrý, díky mnoholeté zkušenosti můžeme svým zákazníkům nabídnout stovky různých druhů výrobů, zejména kabelek, aktovek, peněženek, opasků, klíčenek, batohů, etují, společenských psaníček a dalších kožených výrobků. Zabýváme se i zakázkovou výrobou, našimi partnery jsou například společnosti Česká pošta, Policie české republiky, České dráhy. Vyrábíme produkty pro hotely, restaurace, pivovary nebo městské úřady. Šijeme pro české i zahraniční módní značky.

 

Vždy se snažíme vyrábět co nejkvalitněji a z nejlepších materiálů, což se samozřejmě projevuje v kvalitě a životnosti našich výrobků -10 a více let není výjimkou. Samozřejmostí je také oprava a servis našich výrobků.  Mezi naše zákaznice patřila i Jiřina Jirásková a Libuška Šafránková.

 

Motto:

“Spokojený zákazník je nejlepší reklama.“

 

Naše výrobky se vyznačují velmi bohatým vnitřním vybavením. Většina kabelek má dvě hlavní separace, středovou zipovou mezistěnu. Kabelky jsou vybaveny výklopnou kapsou na volně stojící dokumenty, uzavíratelnou kasou na zip, pouzdrem na mobilní telefon, poutky na tužky a přihrádkou na vizitky.

 

OCENĚNÍ

 

Na mezinárodní výstavě KABO v Brně jsme získali několik ocenění-Top model, Top design.

 

Nejvíce si vážíme práce našich zaměstnanců. Šest z nich u nás pracuje více než 20 let a celá polovina více než 10 let. Je to práce v rodinném podniku, kolektiv tvoří parta lidí, která se ráda sejde i mimo pracovní dobu.