776 313 028 | hajn@hajn.cz
Český výrobce
Luxusní kožené galanterie
since 1904
  • Dámy
  • Páni
Poradce
Infolinka Hajn
776 313 028
hajn@hajn.cz
OBCHODNÍ PODMÍNKY
Vstup zde
KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Vstup zde
ODBĚR NEWSLETTERU
Přihlásit se

Jak vybrat správný kožený opasek?

18.5.2015

Pásek či opasek dříve patřil především k uniformám a pomáhal tomu, aby kalhoty držely na svém místě a nespadly. V dnešní době je kožený opasek především módní doplněk, bez kterého se u formálního oblečení jen málokdy obejdete. Neodmyslitelně patří k obleku a díky svým variacím má uplatnění i ve volnočasové módě.

Podle čeho kožený pásek vybírat?

Kožený pásek by měl být součástí každého šatníku. Pravda, občas se jako módní doplněk hodí pásek látkový/textilní, ale bez této kožené klasiky se neobejde žádný pánský oblek či většina dámských outfitů. Co ještě dále rozhoduje o výběru?

  • Spona – Buď může být otevřená (obdélník či jiný tvar, v jehož středu je pásek vidět) či plná (upnutí pásku je skryto pod ozdobnou „destičkou“). Při výběru se nejčastěji preferují jednoduché a decentní spony, které jsou nadčasové a celkový vzhled spíše podtrhávají, než aby přitahovaly hlavní pozornost.
  • Šířka – Zde záleží na použití – dámské opasky do kostýmků se vyrábějí zpravidla užší, pro volný čas širší. U pánských obleků se šířka pásku pohybuje od 3-4,5 cm.
  • Barva – V pánské móde panuje jednoduché pravidlo, kterým nelze nic zkazit: barva pásku = barva bot. Pokud se ale nebojíte barev, tak především ve volnočasové módě máte dveře fantazii otevřené.

opasek

Kvalitní kožený pásek je investicí do vašeho šatníku na mnoho let. Při správném zacházení a údržbě bude s vaším oblečením ladit po mnoho let.

5 kroků, jak vybrat správnou velikost pásku

1. Určete, pro jakou příležitost budete pásek používat (k formálnímu oblečení, volnočasové oblečení...).

2.
Změřte šíři opasku dle poutek u kalhot, samotný opasek bude o něco uzší.

3.
Změřte obvod pasu – pozor, každý střih kalhot ho může mít jiný, proto jej měřte ideálně i s daným oblečením (tzv. bokovky mají pas níž, než klasické společenské kalhoty, což většinou tvoří rozdíl několika centimetrů). Poutky protáhněte krejčovský metr a změřte obvod přesně podle typu oblečení.

4.
Pokud vybíráte opasek s předem danými dírkami (ne pojízdná spona), měl by být váš obvod pasu na středové dírce. Délka opasku odpovídá obvodu pasu na zmíněnou středovou dírku, pásek je o cca 15 cm delší, aby jej bylo možné bez problému uchytit za první poutko kalhot/sukně.

5.
Nabídka opasků v eshopu počítá s jejich zkrácením podle vašich potřeb. Do objednávky prosím doplňte obvod vašeho pasu).

Chcete poradit s výběrem? Máte speciální požadavky? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme s výběrem.