776 313 028 | hajn@hajn.cz
Český výrobce
Luxusní kožené galanterie
since 1904
  • Dámy
  • Páni
Poradce
Infolinka Hajn
776 313 028
hajn@hajn.cz
OBCHODNÍ PODMÍNKY
Vstup zde
KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Vstup zde
ODBĚR NEWSLETTERU
Přihlásit se

Jak vyčistit koženou kabelku?

28.4.2015

Kůže je přírodní materiál, který stále pracuje – díky pórům dýchá, vysouší se, přijímá vlhkost, ale i mastnotu či prach. I když o svoji kabelku pečujete jako o klenot šatníku, občas nejde zabránit jejímu ušpinění. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak vyčistit koženou kabelku a jak o ni pečovat, aby byla stále krásná.  

Při čištění kabelky záleží na zpracování kůže

Hajn pro své výrobky používá italské hovězí usně, které jsou zpracované různými postupy. Podle druhu (povrchu) kůže se určuje způsob čištění a údržby. Jako základ si stačí pamatovat jednoduché pravidlo:

„Hladká kůže – tekuté ošetření, drsná kůže – pěny a spreje.“

Časté chyby

Existují sice „babské rady“, jak kožené výrobky ošetřovat, ale pozor na ně – mají i vedlejší účinky. Jednou z těchto rad je například ošetření hladké usně pomocí jaru. Nezapomeňte, že jar odmašťuje a může na kožené kabelce napáchat hodně neplechy.

Někdo dokonce doporučuje použít čistící písek na nádobí – ten je ale abrazivní a pokud máte hladkou lesklou kabelku, zanechá na ní škrábance.

Další chybou je zmoklou kabelku nechat usušit na topení – sice brzy vyschne, ale ztratí tvar a může popraskat. Daleko lepší je kabelku pověsit do prostoru a nechat přirozeně vyschnout. Pojďme se podívat na nejčastější problémy.

jak vyčistit koženou kabelku

Jak vyčistit koženou kabelku...

...od škrábanců?
Ať se snažíte sebevíc, škrábancům nezabráníte. Aby kožená kabelka znovu získala svůj lesk, doporučujeme ji ošetřit prostředky na kůži (pasty i spreje), které obsahují vosky (např. včelí či karnaubský vosk). Škrábance se voskem zacelí a kabelka získá jednotnou barevnost.

... od propisky či fixu?
Dalším častým problémem bývá počmáraná kabelka od propisky (ať už se to stalo omylem, nebo se tužka s kabelkou dostala do rukou kreativním dětem). V tomto případě se obloukem vyhněte odlakovačům či čistícím pískům a raději sáhněte po profesionálních čistidlech (čistící pěna na kůži), které skvrnu vyčistí a ještě kabelce dodají výživu.

...od obarvení z oblečení?
Světlá kabelka a červené sáčko. Po dni nošení zjistíte, že sáčko lehce pouští barvu a kabelka už chytá lehce růžové odstíny. Nemilá věc, ale lze řešit. Opět vynechejte saponáty, chemii a především máčení v mýdlové vodě. Tyto skvrny odstraníte podobně jako propisku speciální čistící pěnou.

Prevence nade vše

I u kabelek platí, že prevence zachrání hodně – více informací se dočtete v článku Ošetření a údržba kožených výrobků. Nezapomínejte na pravidelnou impregnaci i na správné uskladnění kabelky. Z osvědčených výrobků doporučuje Hajn například českou značku Ranapur.