Úvod /

Magazín /

JAK VYČISTIT KOŽENOU KABELKU /

JAK VYČISTIT KOŽENOU KABELKU

28.04.2015

Kůže je přírodní materiál, který stále pracuje.

Kůže je přírodní materiál, který stále pracuje – díky pórům dýchá, vysouší se, přijímá vlhkost, ale i mastnotu či prach. I když o svoji kabelku pečujete jako o klenot šatníku, občas nejde zabránit jejímu ušpinění. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak vyčistit koženou kabelku a jak o ni pečovat, aby byla stále krásná.  

 

PŘI ČIŠTĚNÍ KABELKY ZÁLEŽÍ NA ZPRACOVÁNÍ KŮŽE

Hajn pro své výrobky používá italské hovězí usně, které jsou zpracované různými postupy. Podle druhu (povrchu) kůže se určuje způsob čištění a údržby. Jako základ si stačí pamatovat jednoduché pravidlo:

„Hladká kůže – tekuté ošetření, drsná kůže – pěny a spreje.“

 

ČASTÉ CHYBY

Existují sice „babské rady“, jak kožené výrobky ošetřovat, ale pozor na ně – mají i vedlejší účinky. Jednou z těchto rad je například ošetření hladké usně pomocí jaru. Nezapomeňte, že jar odmašťuje a může na kožené kabelce napáchat hodně neplechy.

Někdo dokonce doporučuje použít čistící písek na nádobí – ten je ale abrazivní a pokud máte hladkou lesklou kabelku, zanechá na ní škrábance.

Další chybou je zmoklou kabelku nechat usušit na topení – sice brzy vyschne, ale ztratí tvar a může popraskat. Daleko lepší je kabelku pověsit do prostoru a nechat přirozeně vyschnout. Pojďme se podívat na nejčastější problémy.

 

JAK VYČISTIT KOŽENOU KABELKU

... od škrábanců?
Ať se snažíte sebevíc, škrábancům nezabráníte. Aby kožená kabelka znovu získala svůj lesk, doporučujeme ji ošetřit prostředky na kůži (pasty i spreje), které obsahují vosky (např. včelí či karnaubský vosk). Škrábance se voskem zacelí a kabelka získá jednotnou barevnost.

... od propisky či fixu?
Dalším častým problémem bývá počmáraná kabelka od propisky (ať už se to stalo omylem, nebo se tužka s kabelkou dostala do rukou kreativním dětem). V tomto případě se obloukem vyhněte odlakovačům či čistícím pískům a raději sáhněte po profesionálních čistidlech (čistící pěna na kůži), které skvrnu vyčistí a ještě kabelce dodají výživu.

...od obarvení z oblečení?
Světlá kabelka a červené sáčko. Po dni nošení zjistíte, že sáčko lehce pouští barvu a kabelka už chytá lehce růžové odstíny. Nemilá věc, ale lze řešit. Opět vynechejte saponáty, chemii a především máčení v mýdlové vodě. Tyto skvrny odstraníte podobně jako propisku speciální čistící pěnou.

 

PREVENCE NADE VŠE

I u kabelek platí, že prevence zachrání hodně – více informací se dočtete v článku Ošetření a údržba kožených výrobků. Nezapomínejte na pravidelnou impregnaci i na správné uskladnění kabelky. Z osvědčených výrobků doporučuje Hajn například českou značku Ranapur.

 

OŠETŘENÍ A ÚDRŽBA KOŽENÝCH VÝROBKŮ

Kožené výrobky mají sami o sobě dlouhou životnost. Pokud ale chcete, aby vám dělaly radost ještě déle a zachovaly si co nejlepší, neobejdete se bez pravidelné údržby a ošetření. Jak tedy pečovat o kožené výrobky?

 

BĚŽNÁ ÚDRŽBA A ODSTRANĚNÍ NEČISTOT

Drobné nečistoty z hladké kůže odstraníme pomocí mýdlové pěny a hadříku. Aby nevznikly nevzhledné mapy nebo useň neztvrdla, kožené výrobky nemáčíme. Určitě nedoporučujeme používat běžné saponáty, které by mohly kůži odmastit a narušit. Hrubší nečistoty se odstraňují speciálními přípravky, které jsou ke kůži šetrné. Do velkých nečistot nebo čištění hrubé kůže či kůže s chlupem s nepouštějte sami a přenechte péči o tyto výrobky profesionálům.

 

PREVENCE

Stejně tak, jako se obuv impregnuje, tak i na kožené doplňky existují speciální balzámy, které kůži ošetří a vytvoří ochranný film. Po mnohaleté zkušenostech doporučuje Hajn ošetření přírodními produkty Renapur, které kůži vyživí a obnoví její přirozený vzhled. Nanesení ochranného přípravku není trvalé a mělo by se pravidelně opakovat.

Součástí každé kabelky Hajn je také ochranný vak z netkané textilie, který je ideální na ukládání a ochrání kabelku při skladování.

 

8 RAD, JAK SE STARAT O KOŽENÉ VÝROBKY

  • Nikdy nepoužívejte chemikálie či saponáty, které by mohly kůži odmastit a nejsou určené pro ošetření usní.
  • Nikdy na kožené kabelky a doplňky nepoužívejte vosky a krémy na obuv – mají jiné vlastnosti, než balzámy na ošetření kožené galanterie.
  • Kabelka není kufr – nenoste v ní velkou zátěž, jinak hrozí vytahání a deformace kůže.
  • Zipy a kování je vhodné ošetřit vybavením pro čištění šperků.
  • Pokud kabelku nenosíte, zabalte ji do ochranného obalu. Nikdy výrobky dlouhodobě nenechávejte vystavené slunečnímu záření.
  • Pokud je kabelka mokrá, vždy ji do sucha vysušte (nikdy ji nesušte pomocí tepla – topení, krb, fén...).
  • Pokud odstraňujete skvrny, čistěte výrobek jako celek – ne pouze část.
  • Kůže reaguje na změnu teplot, proto nedoporučujeme výrobky vystavovat vyšším teplotám (slunečním paprskům, topení...).

 

Nezapomeňte, že kůže je živý přírodní materiál a podobně jako dřevo pracuje a reaguje na okolí. Během nošení může změnit barvu či získat patinu. Na toto myslete i při údržbě – pokud se kůže promáčí, mohou na ní vzniknout barevné mapy, podobně jako za použití nevhodných chemických látek. Třísloviny stále pracují a dávají koženým výrobkům život. Nezapomeňte tedy na to, že kůže se časem může lehce změnit a získat osobitý charakter.

KOMENTÁŘE

PŘIDEJTE KOMENTÁŘ

Pro možnost vložení komentáře se, prosím, přihlašte.

Uživatelské jméno:
Heslo: